Racing News, Results, Lies, Etc.


Uber Alles Wins The Hook Sabotage Takes Line Honors


The 2001 Hook Race started Saturday July 14th in fairly light air. The 197-mile trek up the Western Shore of Lake Michigan, through Death Door and down into Green Bay to Sturgeon Bay provided the racers with a variety of wind conditions. With the majority of the fleet experiencing an unforcasted Northeaster thoughts of finishing early were high on everyone's mind. For all but the race leaders who went through "The Door" early Sunday evening the wind went light.


Sabotage from the South Shore Yacht Club was the first boat across the line with Fiddler, Waukegan Yacht Club and Jazz, South Shore Yacht Club right behind. Sabotage's elapsed time was 33:39:57. Uber Alles from the Racine Yacht Club was took Overall Honors with a corrected time of 28:37:57.

Division winners were:

Division 1: Uber Alles
Division 2: Weatherly
Division 3: Sirocco
Division 4: Frolic-n-Cyn
Division 5: Classy Lady

A total of 63 boats entered representing Yacht Clubs as far away as Michigan participated in the 2001 HOOK Race. 


With a half-day to rest, the sailors and their families enjoyed a wonderful evening of good camaraderie and food.
Sturgeon Bay Yacht Club once again out did themselves not only with great food and drink but also with hospitality.

David Pederson

Final Results

2001 HOOK RACE Racine Yacht Club


Race Date: 14-JUL-2001 Comments: 18th ANNUAL HOOK RACE 

** DIV 1 ** 
1) Uber Alles; 2) Fiddler; 3) Sabotage; 4) Jazz; 5) Legacy; 6) Zippy; 7) Timberwolf; 8) Engarde; 9) Houqua; 10) Oasis; 11) Sandpiper; 12) Meredith Lee DSQ 14) Looney Tunes; DNC Bodacious 

** DIV 2 ** 
1) Weatherl; 2) Escape; 3) Paradox; 4) FasTen; 5) Nomad; 6) Kahuna; 7) Chautauqua; 8) Speculator; 9) Intuition; 10) Flight; 11) Probe ; DNF 14 Pair A Loafers ; DNF 14 Kristin Marie ; DNC SEA-U 

** DIV 3 ** 
1) Sirocco; 2) Island Time; 3) Seaquel; 4) Ruffian; 5) Penny Express; 6) Songline; 7) Passage North; 8) Windquest; 9) Mistral; 10) Panacea; DNF 13) Beaumaris; DNF 13) Windigo lll 

** DIV 4 ** 
1) Frolic n Cyn; 2) Zephyr; 3) Blue-J; 4) Star Ship; 5) Split Decision; 6) Chaos; 7) Caravel; 8) Rainbow; 9) New Adventure; 10) Chaika; DNC Kinky II 

** DIV 5 ** 
1) Classy Lady; 2) Summertime; 4) Wind Dancer; 5) Second Youth ; 6) Pegasus; 7) Rainbow; 8) Sleeping Bear; 9) Sloopy II; 10) Full Tilt; 11) Solsken; DNF 13) Bobtail 

Results Questions? Contact: Gene Hermansen 262.554.5202 

The Put-in-Bay Race Week

Final Resutls

Centerboat Course Final
Hobie Wave Class

1) Rick White; 2) Stan Woodruff; 3) Bruce Williams; 4) Betty Bliss; 5) Terry Richardson; 6) Sharon Woodruff; 7) Norman Freeman; 8) Matt Wirth; 9) George Tompkins; 10) Janet Caffee; 11) Dick Bliss

Interlake Class
1) Bob Bradley; 2) Ray Gaull; 3) Tom Marriott; 4) Christo Murschel; 5) Ronald Soka; 6) Jeaanne Koschalk; 7) Tim Marriott

Rave Class
1) Don Walton; 2) Charlesworth; 3) Mike McGarry; 4) Doran Oster; 5) Hollis Caffee

PHRF A
1) State of Schock, Joe Sbrocco; 2) JEB, T. Park McRitchie; 3) Moisture Missle, Chris Merkle; 4) Unbridled, Commodore Mock; 5) Big Time, Richard Robertson; 6) Foghorn, Kent Gardam; 7) Fever, Jim Penning

PHRF B
1) Wizard, Jeff Mackay; 2) Holy Toledo, Andrews/Vaughn; 3) Orange Crate, Jim Davis; 4) Double H, Ken Brent; 5) Highlander, Tim Arkilander; 6) Tsunami, James Wilson; 7) Pink Panther, Al Michaud; 8) Blue Dog, Daniel Gourash; 9) Bloomerang, Harry Bloom; 10) Knot a Clew, Todd Mestrez; 11) Carny, Daniel Thomas

PHRF C
1) Gus, Jim Bourgault; 2) Avatar, Gordon Morlan; 3) Red Cloud, John Greiner; 4) Brass Dragon, Joseph Gracsyk, Jr.; 5) Rocket Noise, Jow Waters; 6) Magic Bus, Eric Sutherland; 7) Frolic, Paul Battin; 8) Kaizen, Kurt Louys; 9) Sneak-a-Tack, John Sukis

PHRF D
1) Feisty, Brian & Katie Hartwell; 2) Zephyr Hawk, Richard Bohl; 3) I Love You Baby, Todd Duffett; 4) Kaleidoscope, Eileen Hoffman; 5) Special Delivery, Bob Bingham

PHRF E
1) Wileaway, Philip Rush; 2) Wet Willie, John Hood; 3) Hard Copy, John Schaffner; 4) Harrier, Robert Porter; 5) Nous Sommes, David Ash; 6) California Girl, Ted & Denise Wagner; 7) Big Mistake, Michael Robie; 8) Butterfly Kisses, Charles Turney

PHRF F
1) Kicks, Scott Boettner; 2) Otis B. Driftwood, Blair Arden; 3) Alcoholics Alluv., Scott Giles; 4) Celerity, Don Hartwell; 5) Veloce, Philip Dufrene

MORC A
1) Hat Trick, Brad Boston; 2) Jazzy, Jerry Frabutt; 3) Remedy, Bert Carp; 4) Say Uncle, Kevinn Lemondas

MORC B
1) Hat Trick, Matt Dubois; 2) Devil Dog, Don Gray; 3) Pig Scow, Tom Van Cleave; 4)Nemesis, Dennis Verbiar

MORC C
1) Easy Go, Robert Dunning ;2) Splash Dance, Laszlo Goda; 3) Rugger, Jogn Sampson; 4) Nitro, Fred Hibbert; 5) Hot Tamale, Bob & Chris Clarke

MORC D
1) Billikin, Robert Fox; 2) Wing Jammer, William Pribe; 3) InfraRed, Bryan Huntley; 4) 24 Karat, Gary Goldberg

MORC E
1) Na-Na-Li, Jim Norris; 2) Gauntlet, Frank Lyons; 3) Godenwind, Dieter Giese; 4) Silver Streak, Bill Craig

JAM A
1) Jubilate Deo, Jerry Porter & John Strong; 2) Loose Cannon, Brad Shockey; 3) Hurricane, Dave Caracci; 4) Baci, Jeff Eischen; 5) Tenspeed, Don Williams

JAM B
1) ItsFunAgain, Mike McGuire; 2) Dragon Lady, Brenda Woodruff; 3) Gloria, Ken Watt; 4) Compass North, Alan Foote

JAM C
1) Moneypit, Jim Bryan; 2) Thunder, Wayne Hallat; 3) No Problem, Rodger Dutton; 4) Fiasco, Michael Bellg; 5) Discover, Matt Kem; 6) Itís Fantastic, Randall Howarth

Casual Cruising A
1) Detente, Robert Pollock; 2) Alleuia, Thomas Hawk; 3) Clear Wind, Christian Tracey; 4) Blue Moon, Bob Bunsey; 5) Maureen Sullivan


Casual Cruising B
1) Sora, Jim Fremont & Joe Kent; 2) Yawltese Falcon, Richard Hendricks; 3) Carlina, Jim Spurgeon; 4) First Priority, Kevin Crawford; 5) Ross Winds, Brian Ross

Buffalo Deepwater Race

PHRF A
1) Frolic, Battin; 2) GottaGoFast, Brendenberg; 3) Flash Point, Priebe

Detroit Deepwater Race


PHRF A
1) Gus, Jim Bourgault; 2) Zephyr, Richard Bohl; 3) Avatar, Gordon Morlan; 4) I Love You, Todd Duffett; 5) Feisty, Brian Hartwell

PHRF 
1) SeaWise, Chuck Weiss; 2) California, Ten & Denise Wageer; 3) Dragon L., Brenda Woodruff; 4) Harrier, Robert Porter; 5) Celerity, Jim Hartwell; 6) Alcoholics, Scott Giles

MORC
1) Say Uncle, Kevin Lemonds; 2) Jazzy, Jerry Frabutt; 3) Pig Scow, Tom Van Cleave; 4) Hat Trick, Matt Dubois; 5) Godenwind, Dieter Giese; 6) Gauntlet, Frank Lyons

JAM
1) Money Pit, Jim Bryan; 2) Sora, Tremont Kemp

One Design
1)Blue Moon, Bill Mackey; 2) Manon, Stephen Hume; 3) Utopia, Daivd Hume; 4) Moxie, Susan McDonald; 5) Moon, Kevin Rasmussen


Port Clinton Deepwater

Casual Cruising
1) Alleluia, Thomas Hawk; 2) Clearwind, Christian Tracey; 3) Zigeunerin, Ronald McMaster; 4) Mr Breeze, Gil Parrish

JAM
1) Hurricane, Dave & Mary Caracci; 2) Chasseur, David Ryan Jr.; 3) Hard Copy, John Schaffner


Cleveland Deepwater

PHRF C
1) Hardtack, George Raynor; 2) Vamp, Larry Heidelberg; 3) Wileaway, Philip Rush; 4) Insight, Neil Newman; 5) Whiskers, Gary Herman; 6) Battleship, Christopher Whitaker; 7) Compass, Alan Foote; 8) Itís Fantastic, Randall Howarth

PHRF B
1) Brass Dragon, Joseph Graczyk Jr.; 2) Blue Dog, Daniel Gourash; 3) Double H, Kenneth Brent; 4) Tsunami, James Wilson; 5) Reckless, Lindsey Smith; 6) Bobcat, Bruce Poorman; 7) Manitou Ex., Kenneth Cort; 8) Sneak-a-Tack, John Sukis

PHRF A
1) Unbridled, Commodore Mock; 2) Trivial Pursuit, David Young; 3) Big Time, Richard Robertson; 4) State of Schock, Joe Sbrocco; 5) Snooker, Albert Russell; 6)Equinox, Jay Hawkins; 7) Fever, Richard Nielson; 8) Weimer IV, Arlene Steuer

JAM
1) Overkill, Tom McNeill; 2) Risque, Larry Gardner; 3) Chipship, Chip Minshall; 4) Glissade, William Elkanick; 5) Bonafide, Dave Krotseng

T-Ten
1) Troll, Tim Britton; 2) Cracker, Karen Sackett; 3) Eire Silence, Tom Rocks


Leech Lake Regatta 30

Division 1 
1 Woodard,5.7; 2 Gallagher,6; 3 Smart,16.7; 4 Johnson,Jim, 23.7; 5 Fider, Jim, 29.7; 6 Olson, 34.7; 7 Stromberg, 37.7; 8 Schrafel, 42

Division 2 
1 Hittner, 3; 2 Larson, Kevin, 21.7; 3 Rudenberg, 21.7; 4 Johnson, Bruce, 23.7; 5 Fider, Tom, 24; 6 Peltier, 26.7; 7 Miller 33.4; 8 Ribeiro, 42; 9 Baker,Jim, 45

Division 3 
1 Huonder, 5.7; 2 Ostbye, 8.7; 3 Peterson, 11.7; 4 Berg, 26; 5 Witte, 28; 6 Spielman, 36.4; 7 Schaefer, 38.7

Division 4 
1 Mathewson, 0; 2 Lorentz, 11.7; 3 Jordan, 16.7; 4 Jamoral, 23.7; 5 Loomis, 28; 6 Losinski 35.1

Division 5 
1 Shorter, 3; 2 Klein, 13; 3 Baker, Steve, 17.1; 4 Baker Joe, 21; 5 Hayes 26; 6 Faust, 35.1; 7 Stroh, 39

Division 6 
1 Bilger, 0; 2 Dean, 14; 3 Opheim, 22.7; 4 Mootz, 23.1; 5 Pool, 25.4; 6 Wilcox, 33; 7 Johnson, Brent, 36

Fleet 1 
1 Mathewson, 3; 2 Bilger, 6; 3 Dean, 21.4; 4 Opheim, 28.7; 5 Mootz, 29; 6 Pool, 31; 7 Wilcox, 38.4; 8 Johnson, Brent 39.7; 9 Huonder, 51; 10 Peterson, 55; 11 Ostbye, 56; 12 Jordan, 57; 13 Lorentz, 60; 14 Hittner, 64; 15 Shorter, 67; 16 Gallagher, 68; 17 Jamoral, 71; 18 Woodard, 71; 19 Loomis, 71; 20 Klein, 82; 21 Rudenberg, 85; 22 Johnson, Bruce, 86; 23 Smart, 89; 24 Berg; 91; 25 Larson, Kevin, 92; 26 Witte, 93; 27 Fider, Tom 93; 28 Peltier, 97; 29 Miller, 101; 30 Johnson, Jim, 106; 31 Baker, Steve, 107; 32 Fider, Jim, 110; 33 Baker, Joe, 115; 34 Ribeiro, 119; 35 Hayes, 120; 36 Spielman, 129; 37 Losinski, 131; 38 Olson, 131; 39 Stromberg, 134; 40 Faust, 135; 41 Schaefer, 137; 42 Stroh, 143; 43 Schrafel, 145; 44 Baker, Jim, 148

Fleet 2 
1 Lindell, 0; 2 Halverson, 16.7; 3 Larson, Art, 19; 4 Anderson, 23.7; 5 Schultz, 25.7; 6 Jacobsen, 36.7; 7 Marotte, 37.7; 8 Pietila, 40.7